Çandarlı Limanının Son Durumu 2024

Çandarlı Limanının Son Durumu 2024

  • Kategori: Genel
  • 2 Yorum

Çandarlı Limanı’nın son durumu bölgeye yatırım yapmış yada yatırım yapmayı düşünenlerin en büyük merakıdır yıllardır. Bu konu maalesef belli çevrelerce suistimal edildiği ve bu konuda her gün bir çok soru aldığımız için bu yazıyı yazma gereksinimi doğmuştur.

Bilindiği gibi Çandarlı Limanı’nın 2009 yılında söylentileri başlamış, 2011 yılında mendirek inşaatı için temel atılmış ve 2014 yılında deniz içindeki 2 km’lik mendirek inşaatı bitirilmiştir. Daha sonrasında Limanın ve diğer binaların inşaatı için 2016 yılında bir ihale açılmış ve bu ihaleye hiçbir firma iştirak etmemiştir. İhalenin tekrarlanacağı, şartnamenin değiştirileceği, liman konseptinin değiştirilip kapasitenin düşürüleceği gibi söylemler daha sonraki yıllarda bir çok siyasetçi ve bürokrat tarafından dile getirilmiş ancak hiçbir resmi adım atılmamıştır. Yakın dönemde ise yaşanan pandemi ve ekonomik sorunlar projenin neredeyse unutulmasına neden olmuştur. Bütçe tasarıları sırasında Çandarlı Limanının geleceği meclis kürsüsünde de dile getirilip sorulsa da tatmin edici bir cevap alınamamıştır. Bu süreç içerisinde liman tamamlanamadığı gibi mevcut yapılmış bulunan mendirekte de bakımların yapılamaması, yaşanan hırsızlık olayları ve depremler nedeniyle bozulmalar ve ayrılmalar oluştuğu iddia edilmiştir.

Geçtiğimiz 2023 yılı içerisinde ise ilk önce Asyaport ile MSC firmalarının limana talip olduğu ve yaz döneminde incelemeler yaptığı daha sonra ise Denizüstü Rüzgar Enerjisi Santralleri(RES) için üretim bölgesi ve hizmet limanı olabileceği haberleri medyada yer bulmuştur. Ancak iki konuda da bugüne kadar herhangi bir resmi gelişme yaşanmamıştır.

Çandarlı Limanı’nın 2024 yılı başı itibariyle durumu budur. Yeni ihaleler açılamamış, liman tamamlanamamış, bakımlar yapılamamış ve yeni yatırımlar alamamıştır.

Çandarlı, gayrimenkul yatırımları konusunda hala bakir ve kar oranı yüksek bir bölgedir. Son yıllarda bir çok büyük tatil sitesi yapılan, Bakırçay ovasındaki sulak tarım arazileri ve zeytinlikleriyle dikkat çeken popülasyonun son on yılda katlanarak arttığı bu alanda güzel yatırımlar yapabilirsiniz. Liman bölgesindeki araziler de atıl kalmış değildir. Bu alan liman öncesinde de satışların yoğun olduğu bir çok yazlık sitenin ve arsa kooperatifinin bulunduğu hareketli bir bölgedir. Burada alım/satım yaparken dikkat edilmesi gereken konu fiyatlamanın piyasa dinamikleri içerisinde değerlendirerek yapılmasıdır. Mağduriyet yaşamamak için özellikle; “liman yapıldı”, “havaalanı başlayacak”, “üniversite alanına komşu”, “osb alanı içerisinde” gibi yalan başlıklarla yada yazılarla piyasanın çok üzerinde fiyatlara yer satmaya çalışan kişilere inanılmamalıdır.

Paylaş :

Yorumlar 2

Doğru ve yerinde bilgilendirmeleriniz için teşekkür ediyorum. Çalışma disturunuz içinde ayrıca çok teşekkür ederim. Hayırlı işler dilerim. Cevdet Tunaç

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı ?

Telefonunuzu bırakın sizi arayalım. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım.

© 2023 Çandarlı Deniz Emlak. Tüm hakları saklıdır.