Çandarlı

Çandarlı

Çandarlı

  • Kategori: Genel
  • Yorum Yok

Çandarlı Tarihi

Çandarlı, eski adıyda Pitane tarihi M.Ö. 4000 civarına kadar uzanır, Amazon Kadın Savaşçılar tarafından kurulduğu düşünülmektedir. Zamanla bir çok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır bundarın başlıcaları; Hititliler, Lidyalılar, Persler, İonyalılar, Romalılar, Bizanslılar, Cenevizliler, Selçuklular, Saruhanoğulları, Karesioğulları ve Osmanlı İmparatorluğudur.

Günümüz adını Osmanlı Veziriazamı Çandarlı Halil Paşa’dan almakta olan Çandarlı, Paşa’nın denizciliğe ve güvenliğe verdiği değer sebebiyle bölge için önemli hale gelmiştir.Bu dönemde Cenevizlilerden kalma eski kale top atışlarına karşı dirençli olarak yeniden yapılmıştır. Çandarlı Kalesinin yapımından sonra bölge göç almaya başlamış ve kalabalık bir uç beldesi haline gelmiştir.

Kurtuluş savaşı zamanında işgale uğramış olan Çandarlı 3 yıl civarında Yunan işgalinde kalmış, birçok Kuvayi Milliye grubu tarafından savunulmuş en nihayetinde 14 Eylül 1922 ‘de işgalden tamamıyla kurtarılmıştır.

Çandarlı, İzmir ili Dikili ilçesine bağlı bir belediye olarak 1939-2012 yılları arasında hizmet vermiş, daha sonrasında ise çıkarılan Büyükşehir Kanunu neticesinde Dikili ilçesinin Çandarlı Mahallesi olarak günümüzde de devam etmektedir. Çandarlı merkez nüfusuna kayıtlı 2014 itibariyle 5161 kişidir. Ancak Çandarlı yapı itibariyle yazlık bir merkez olmasından, birçok siteyi ve kooperatifi bünyesinde bulundurmasından kaynaklı olarak yazın nüfusu tam olarak hesaplanamasa da DSİ’ın yaptığı 150bin kişilik içme su göletinden de anlaşılacağı üzere 100bin kişinin üzerine çıkmaktadır.

Son yıllarda çevresinde yapılan yatırımlarıyla da dikkatleri çeken Çandarlı bölgenin en hızlı gelişen merkezlerinden biridir .Çandarlı Konteyner Limanı ile başlayan devlet yatırımları Kasım 2016 da açıklanan İzmir-Çandarlı otoyolu ile devam etmektedir. Otoyol projesi Şubat 2017 de ihaleye çıkmış olup 3 yıl içinde tamamlanıp 2020 itibariyle hizmet vermektedir.

Çandarlı Arsa

Çandarlı gayrimenkul olarak vatandaşlara çok geniş bir yelpazede çok uygun fiyatlardan lüks tüketime kadar birçok seçenek sunmaktadır.Çandarlı ‘da arsa olarak belli bölgeler öne çıkmaktadır; Ege Mavikent, Özlem Yapı Koop. , Eyko ve Bimeyko bu bölgelerin başlıcalarıdır. Sadece bu 4 alanda imarlı, elektrik, su, kanalizasyon altyapısı aktif hemen inşaat ruhsatı alınabilecek ve istenilen proje uygulanabilecek binlerce parsel bulunmaktadır .Fiyat olarak yarım parseller 250bin seviyelerinden tam parseller ise 700 bin seviyelerinden başlayıp yukarılara çıkmaktadır. Çandarlı da güzel manzaralı imarlı ve sorunsuz bir villa arsası almayı düşünüyorsanız ortalama olarak 1.4 milyon tl ve üzerinde arsa bakmanızı öneririz.

Çandarlı Yazlık

Çandarlı ‘da yazlık dublex ve triblex olarak birçok seçenekte mevcut iyi bir yazlık siteler mevkii’nde 2.5 Milyon tl seviyelerinden başlarken Çandarlı merkezde fiyatlar 2.7 Milyon tl seviyelerinden başlamaktadır.

Çandarlı Daire

Daire olarak ise Çandarlı merkezde artık inşaat alanı çok kısıtlı olmasından dolayı fiyatların önümüzdeki yıllarda artması beklenmekle birlikte 2022 itibariyle 1+1 standart dairelerin fiyatları 1.1 milyon tl, 2+1 daireler 1.5 milyon tl civarındadır.

Yukarıda temsili olarak verilen fiyatlar normal bir gayrimenkul için verilmiş olup gayrimenkulün durumuna göre aşağıya yada yukarıya doğru fiyatlar oynayabilmektedir.

Paylaş :

Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı ?

Telefonunuzu bırakın sizi arayalım. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım.

© 2023 Çandarlı Deniz Emlak. Tüm hakları saklıdır.